ادویه جات

خواص جعفری در طب سنتی

خواص جعفری

خواص جعفری

طعم و مزه لذيذ و پر از طراوت جعفری باعث شده است که این سبزی به عنوان یکی از سبزی های محبوب مردم شمرده شود؛ اما با اینکه این سبزی، بسیار مغذی است و برای سلامتی بسیار مفید است، خیلی از مردم آن گونه که باید درباره خواص آن آگاه نیستند و از آن بیشتر برای تزئین غذاهای مختلف استفاده می کنند.

نکات تغذیه ای در مورد جعفری

جعفری یک منبع بسیار خوب ویتامین A ویتامین C و ویتامین K می باشد. به علاوه جعفری، منبع غذایی خوبی از آهن و اسیدفولیک است. ویتامین C دارای عملکردهای متفاوتی در بدن می باشد.

این ویتامین یک آنتی اکسیدان مهم است. در فقدان این ویتامین، رادیکال های آزاد موجب بروز بیماریهای مختلفی مانند گرفتگی عروق، سرطان روده، دیابت و آسم می شوند؛ بنابراین متوجه می شویم چرا افرادی که مقدار زیادی از غذاهای حاوی ویتامین C را مصرف می کنند، کمتر دچار این بیماری ها می شوند.

ویتامین Cدارای اثر ضدالتهابی نیز می باشد؛ بنابراین برای بهبود بیماری هایی مثل التهاب مفاصل و استخوانها مفید است.

جعفری، حاوی غلظت بالایی از کاروتنوئیدهای پیش ساز ویتامین A مخصوصا بتاکاروتن می باشد. بتاکاروتن، یکی دیگر از آنتی اکسیدان های مهم است.

رژیم های غنی از بتاکاروتن نیز از پیشرفت بیماری های تصلب شرایین، دیابت، سرطان روده، آسم و التهاب مفاصل و استخوان ها جلوگیری می کنند.

بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود که یک ماده خیلی مهم برای تقویت سیستم ایمنی است و به آن ویتامین ضد عفونت نیز می گویند.

در ضمن اسیدفولیک ماده ی مغذی مهمی برای تقسیم به موقع و مناسب سلول هاست. از این رو برای

پیشگیری از سرطان ها مخصوصا سرطان روده و سرطان دهانه رحم در زنان بسیار مفید است.

فواید جعفری

تنها یک شاخه کوچک جعفری میتواند بشقاب غذای شما را به طرز زیبایی تزئین نماید.

روغن های فرار موجود در جعفری مخصوصا میریستیسین، از شکل گیری و تشکیل تومورها (مخصوصا تومورهای ریه) جلوگیری می کنند. در تحقیقات دیگری مشخص شده است که فعالیت آنزیم گلوتاتیون را که مسئول پیشگیری از تخریب سلولی می باشد، تحریک می کند. از دیگر فعالیت این روغن ها این است که به خنثی کردن انواع مواد سرطان زا مانند بنزوپیرنهای موجود در دود سیگار و دود ناشی از زغال چوب کمک می کند.

فلاوونوئیدهای موجود در جعفری مخصوصا لوتئولین از تخریب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد اکسیژن جلوگیری می کنند. از این رو در مطالعات انسانی از عصاره غليظ جعفری به عنوان یک ماده غذایی که ظرفیت آنتی اکسیدان بدن را بالا می برد، استفاده میشود.

جعفری یک منبع خوب اسیدفولیکه یکی از مهم ترین ویتامینهای گروه B، می باشد. این ویتامین نقش های متعددی را در بدن به عهده دارد.

یکی از حیاتی ترین نقش های آن در ارتباط با سلامت قلب و عروق است. به این ترتیب که برای تبدیل هموسیستئین به مولکول های بی خطر ضروری است. اگر مقدار هموسیستئین در بدن بالا رود، به سلامت رگ ها آسیب می رساند.

استفاده از مواد غذایی غنی از اسید فولیک مانند جعفری هم برای افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و دیابت و هم برای افرادی که می خواهند از این بیماری ها پیشگیری کنند، بسیار خوب است.

اگر بعد از خوردن بعضی مواد غذایی مانند سیر یا پیاز، متوجه بوی بد دهانتان شدید، جویدن مقداری جعفری تازه، به خوشبو شدن دهانتان کمک فوق العاده ای خواهد کرد.

روش دیگری که بدین منظور می توانید به کار برید، جوشاندن آرام یکمشت برگ جعفری به همراه چند عدد میخک در یک لیوان آب است.

از آنجایی که جعفری، هم آهن و هم ویتامین C فراوانی دارد، می تواند به درمان کم خونی ناشی از فقر آهن کمک زیادی نماید، زیرا ویتامین C، موجب افزایش جذب آهن نیز می شود.

کسانی که کم اشتها هستند از سوپ جعفری و همچنین همراه غذای خود جعفری استفاده کنند.

جعفری اختلالات هاضمه را تنظیم می کند؛ کسانی که یرقان دارند جعفری را در برنامه غذایی خود قرار دهند؛ کسانی که تنگی نفس دارند از سوپ جعفری استفاده کنند و قبل از غذا یک قاشق آب جعفری بخورند.

خوردن جعفری همراه غذا جوانی شما را حفظ می کند؛ تخم جعفری ادرارآور است.

جعفری تب بر خوبی است؛ کسانی که سرماخورده اند یا تب دارند از سوپ جعفری استفاده کنند؛ خوردن ساقه جعفری، اعصاب را تسکین می دهد پس به خاطر داشته باشید جعفری را در سبزی خوردن خود قرار دهید و ساقه آن را دور نریزید.

برگ جعفری، صاف کننده خون است و اگر سلولی از بین رفته باشد آن را شستشو داده و سلولی جدید به وجود می آورد؛ افرادی که کم خون هستند جعفری را در برنامه غذایی خود قرار دهند و بچه هایی که رشد آن ها ضعیف است نیز جعفری بخورند؛کسانی که ضعف بینایی دارند جعفری درمانگر آن است.

خوردن جعفری از مبتلا شدن بدن به سرطان جلوگیری می کند؛برای از بین بردن بوی بد دهان یا سیر به مدت یک ربع جعفری را بجوید سپس تفاله آن را دور بریزید و یک عدد سیب بعد از آن بخورید.

نوجوانانی که می خواهند قد آنها بلند شود و یا اگر می خواهند دارای فرزندی کشیده قد باشند جعفری را در برنامه روزانه خود قرار دهند؛ کسانی که چسبندگی پلاکتهای خون دارند جعفری را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

کسانی که بیماری گواتر دارند جعفری را در برنامه غذایی خود قرار دهند؛ کسانی که پروستات دارند جعفری را در برنامه غذایی خود قرار دهند؛ کسانی که دچار ضعف بینایی می باشند یا شب کوری دارند در مصرف غذای روزانه خود جعفری را بگذارند.

کسانی که دوران نقاهت را می گذرانند همراه غذای خود حتما جعفری بخورند؛ کسانی که بیماری برص دارند خوردن جعفری را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

فواید جعفری درمان ترشحات زنانگی:برای درمان ترشحات زنانگی قبل از غذا ۲ قاشق غذاخوری آب جعفری بخورند یا این که همراه غذا جعفری بخورند.

فواید جعفری در رفع جوش صورت: برای صورتهای پرجوش، جعفری را پخته به صورت ضماد روی پوست و جوش ها بگذارید و هر روز با آب جعفری بشویید.

فواید باز شدن شیر:برای خانم هایی که شیر آنها بند آمده است جعفری را له کرده به صورت ضماد روی سینه و پستان بگذارید شیر باز خواهد شد.

فواید جعفری در درمان گرفتگی صدا :برای گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی مقداری جعفری خرد کرده در شیر بریزید صبح ناشتا میل کنید.

فواید جعفری در درمان آسم:کسانی که آسم دارند جعفری را خرد کرده در شیر بریزید و صبح ناشتا مصرف کنید.

فواید جعفری در رفع ترکهای پوست:برای برطرف کردن ترکهای عمیق پوستی و خراشها، جعفری را به صورت ضماد در محل بگذارید.

فواید جعفری درچهره شفاف:اگر می خواهید چهره ای شفاف و زیبا داشته باشید آب جعفری را با آب مخلوط نموده، صبح و شب به مدت یک هفته صورت خود را بشویید.

فواید جعفری در رفع خون مردگی :برای برطرف کردن خون مردگی های پوست، ضماد جعفری بگذارید.

فواید جعفری در رفع شوره سر :برای درمان شوره سر، سر را با جوشانده جعفری آبکش کنید.

فواید جعفری در سیاهی زیر چشم:برای درمان سیاهی زیر چشم، یک سوم استکان آب جعفری و بقیه آن را آب هویج، روزی ۳ نوبت میل کنید.

فواید جعفری در درمان نفخ:برای درمان باد و نفخ در بدن، تخم جعفری را ۳۰ گرم در یک لیتر آب جوشانده صاف نموده در یخچال بگذارید روزی ۳ استكان میل شود.

فواید جعفری در درمان کک :برای درمان کک با جوشانده جعفری صورت را ماساژ دهید.

فواید جعفری در درمان فشارخون:فشارخون هستندکسانی که مبتلا به فشارخون هستند از جوشانده جعفری استفاده کنند. ۳۰ گرم جعفری خشک در یک لیتر آب روزی ۳ فنجان میل شود.

فواید جعفری در بهبود درد گوش:برای رفع گوش درد یک گلوله کوچک جعفری را نمک زده با روغن زیتون آغشته نموده در سوراخ گوش قرار دهید مواظب باشید که داخل گوش نرود.

فواید جعفری در یک کرم شاداب کننده پوست:نصف استکان آب هویج همراه یک قاشق سوپ خوری یا غذاخوری صمغ عربی آهسته در آب جعفری مخلوط کرده به صورت ماسک روی پوست بگذارید.

فواید جعفری در درمان اختلالات قاعدگی: کسانی که اختلالات قاعدگی دارند یک هفته قبل از روز پریود از دم کرده جعفری استفاده کنند و سپس زمانی که پاک شدند جعفری را در برنامه غذایی خود به مدت ۱۰ روز قرار دهند.

فواید جعفری در جهت دفع کرم های ریز روده: جعفری خشک ۱۰ گرم؛ کرفس خشک ۱۰ گرم؛ بنفشه خشک ۱۰ گرم در یک لیتر آب جوشانده هر صبح ناشتا یک لیوان به مدت 4 روز بخورند.

فواید جعفری در برای معالجه نقرس: تخم جعفری ۱۰ گرم برگ خشک جعفری ۱۰ گرم؛ ۲۰ گرم عناب در یک لیتر آب جوشانده صبح و عصر یک لیوان مصرف کنند.

فواید جعفری در بند آمدگی ادرار:خوب است که از برگ خشک جعفری مانند چای دم کرده و به جای چای بنوشیم. این نوشیدنی بندآمدگی ادرار را درمان می کند.اسید اوریک را کم می کند و نقرس را نیز درمان می کند.

فواید جعفری در موهای درخشان: برای این که موهای درخشان داشته باشید ۵۰ گرم جعفری را در یک لیتر آب بجوشانید سپس صاف کرده بعد موها را با آب آن ماساژ دهید.

فواید جعفری در درمان سردرد:برای سردردهای ناشی از کم خونی روزی ۳ فنجان از جوشانده جعفری استفاده کنید. ۷ گرم جعفری در ۳۰۰ سی سی آب کمی جوشانده و میل شود.

یک سس خوشمزه :جعفری ۲۰۰ گرم؛ موسیر ۲۰ گرم. آنها را خرد کرده روی آنها نمک، آب و فلفل سیاه بریزید و با یک قاشق سرکه بگذارید چند دقیقه بجوشد، سپس صاف کنید این سس را میتوان با گوشت خورد.

تهیه همبرگر:برای این که همبرگر خوشمزه ای داشته باشید می توانید مقدار کمی جعفری به مواد آن اضافه کنید.

توجه:زیاده روی در مصرف جعفری، جریان خون را کند می کند.

خرید انلاین

منبع:کتاب ادویه جات و سلامتی انسان(مصطفی کریمی)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.