گیاهان دارویی

خواص گیاه خاربز در طب سنتی

خارشتر یا ترنجبین

معرفی خواص گیاه خاربز یا اشتر خار

گیاه خارشتر، یک درختچه کوچک و خاردار است که شاخه‌های آن به‌طور پیچیده‌ای منشعب شده و قد آن به‌طورکلی به یک متر می‌رسد. خارشتر ریشه‌هایی دارد که ممکن است به عمق ۵ الی ۷ متر در زمین نفوذ کنند. همچنین ساقه‌های زیرزمینی در ساختمان ریشه خارشتر وجود دارند که ممکن است بیش از ۲ متر عمق داشته باشند و گسترش جانبی آن‌ها نیز بیش از ۸ متر باشد.

ساقه‌های سبز گیاه خارشتر دارای خارهای سبزی به طول ۲ الی ۴ سانتیمتر با نوک زرد هستند. برگ‌های خارشتر به‌صورت متناوب، ساده، کامل، بیضوی (برای تخم‌ریزی) و به طول ۷ الی ۲۰ میلیمتر با دمبرگ‌های کوتاه به طول ۱الی ۲ میلیمتر می‌رویند. سطح فوقانی برگ‌ها به رنگ سبز یا زرد و سطح زیرین آن‌ها به رنگ مایل به آبی و کمی پرزدار است.

گل‌های گیاه خارشتر به رنگ صورتی تا قهوه‌ای مایل به قرمز، به طول تقریبی ۱۰ میلیمتر با یک پایه کوتاه و باریک می‌رویند. تعداد گل‌های هر ساقه از ۱ تا ۶ گل که بستگی به خارهای کناری آن دارد، متغیر است. میوه آن نیز یک غلاف کوچک به طول ۲۰ الی ۳۰ میلیمتر، به رنگ کدر و قهوه‌ای مایل به قرمز است که بین دانه‌ها جمع شده است و غلاف‌های آن از بین نمی‌روند. به‌طورکلی، ریخت شناسی گیاه خارشتر بسته به شرایط محیطی متغیر است

 ۱. طبع آن خیلی گرم و خیلی خشک است.

۲. ترنجبین از این گیاه بدست می آید و این گیاه خواص ترنجبين را دارد.

٣. جهت رفع سردرد مزمن 3 قطره از آب خالص این گیاه را ناشتا در بینی بچکانند ويکساعت بعد داخل بینی را با روغن بنفشه چرب نمایند.

٤. جهت دفع سنگ کلیه و مثانه از عرق این گیاه به مدت ۳ روز، روزی ۳ استکان بنوشند.

۵. جهت تسکین دردهای رماتیسمی روغن برگهای این گیاه را بمالند.

۶. جهت درمان بواسیر از گل های این گیاه استفاده شود.

۷. نام های دیگر آن: حاج، جواسا، علف ترنجبين و اشترخار می باشد.

منبع: کتاب خواص گیاهان داروئی (محمدجواد هوشیار)

خرید انلاین

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.