گیاهان دارویی

خواص گیاه دیوآلبالو در طب سنتی

دیو آلبالو

معرفی خواص دیوآلوبالو یا سپستان

سپستان گیاهی درختی با انواع مختلف می باشد که بهترین گونه درخت آن در بحرین رشد می یابد، برگ های درخت بدون کرک و بیضوی هستند و میوه آن به شکل آلو و به درشتی لوبیا می باشد که زمان رسیدن به رنگ زرد و پس از خشک شدن به رنگ سیاه می شود.در داخل این میوه شیره ای لزج و بی مزه می باشد که دارای مصرف دارویی هستند.این گیاه از تیره گاوزبان می باشد و در سواحل خلیج فارس، جزیره خارک، هند، چین و تایوان رشد می کند.

 دو گونه سپستان در ایران موجود است یک نوع آن دارای میوه درشت می باشد و زمان رسیدن میوه، گوشت میوه از دانه آن جدا می گردد. نوع دیگر دارای میوه کوچک هستند و زمان رسیدن گوشت میوه از دانه جدا نمی گردد. این نوع از گونه اول شیرین تر است اما ماده لعابی اش کمتر است. در صورتی که گونه اول ماده لعابی بیشتر و شیرینی کمتری را داراست. میوه هر دو گونه خوشه ای شکل می باشد و زمان رسیدن زرد رنگ و پس از خشک شدن سیاه رنگ می گردد که معمولاً در نواحی خلیج فارس مخصوصاً در بندرعباس رشد می کند.

برگ و میوه سپستان دارای آلکالوئیدهای پیرالوزیدین، کومارین ها، ساپونین ها، ترپن ها و استرول ها است. در برگ ها مقدار بالایی کروم هم وجود دارد.

١. جهت رفع سرفه از میوه این درخت می توان استفاده کرد.

۲. برای درمان اسهال و اسهال خونی از میوه این درختچه می توان استفاده کرد.

٣. نام های دیگر آن: سوختال و سپستان می باشد. که توجه: گیاه دیگری به نام سیستان وجود دارد که با این گیاه فرق می کند.

منبع: کتاب خواص گیاهان داروئی (محمدجواد هوشیار)

خرید انلاین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *