گیاهان دارویی

خواص گیاه راتانیا در طب سنتی

راتانیا

معرفی خواص راتانیا

گیاهی است از خانواده کرامریا (Krameriaceae)، بوته ای، که به طول یک متر می رسد. دارای ریشه های دراز به حالت افقی و ساقه چوبی و استوانه ای شکل هستند. در شاخه های جوان، برگ ها منفرد و دارای حالت نزدیک به هم هستند. گل های قرمز رنگ، مجتمع و به صورت خوشه های انتهایی هستند. در گل آن کاسه ای مرکب از ۴ تقسیم عمیق و جامی، شامل ۴ گلبرگ و سه پرچم دیده می شود. میوه اش مدور، ناشکوفا و پوشیده از خارهای سوزنی شکل است. دانه ها تخم مرغی شکل و به صورت درهم و فشرده هستند. ریشه ها منشعب، ضخیم به رنگ قرمز تیره و دارای پوستی به ضخامت یک پنجم استوانه مرکزی است.

راتانیا بومی کشورهای پرو، اکوادور، بولیوی، کلمبیا، شیلی و برزیل در آمریکای جنوبی است و در همین نقاط بهره برداری و کشت می شود. حتی در آمریکای مرکزی و مکزیک، از این گونه درختچه ها مشاهده شده است.

گیاه راتانیا در فرهنگ پیش کلمبیایی به عنوان یک قابض قدرتمند استفاده می شد. گیاه شناس اسپانیایی روئیس لوپز، کسی بود که گیاه راتانیا را در سال ۱۷۸۰ در اروپا معرفی کرد و نام آن را Krameri triandr نام گذاری کرد.

در گیاه راتانیا، ریشه (Ratanhia radix) آن مورد مصرف قرار می گیرد. ریشه راتانیا شامل قطعاتی سخت به قطر یک تا سه سانتیمتر، به رنگ قرمز قهوه ای و دارای سطحی چوب پنبه ای است. قسمت چوب ریشه رنگ قهوه ای دارد که سطحی برابر حدود دو سوم تا سه چهارم اندازه قطر ریشه را شامل می شود. اگر ریشه ها بر روی سطح کاغذ کشیده شوند، از خود اثر باقی می گذارند. ریشه ها بدون بو و دارای مزه ای کمی تلخ است.

١. جهت بند آوردن خونریزی و قطع اسهال از گرد و عصاره آن به صورت دمکرده استفاده شود.

٢. جهت مداوای بواسیر، شقاق و ترک مقعد و پستان از راتانيا به صورت استعمال خارجی استفاده شود.

٣. نام دیگر آن راتانيای برزیل می باشد.

منبع: کتاب خواص گیاهان داروئی (محمدجواد هوشیار)

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.