عرقیات, بلاگ

نوشیدنی های گیاهی در طب سنتی

انواع عرقیات

این نوشیدنیهای گیاهی معجزه می کند : 

همه ما دنبال انواع نوشیدنیهای مختلف هستیم تا کمی خنک شویم و سر حال بیاییم ، شربت های توت فرنگی ، پرتغال ، البالو،….انتخاب های خوبی هستند اما گاهی اوقات به دلیل شیرینی زیاد شما را باز هم تشنه تر می کنند ، بنابراین همین جا به شما توصیه می کنیم که به جای خرید شربت های رنگارنگ سراغ عرقیات گیاهی بروید .

انها را با اب ترکیب کنید و شربت های مقوی و سالمتری بخورید . ضمن اینکه بعضی از این نوشیدنیها به تعادل دمای بدن شما کمک می کنند وبا کمک انها راحت تر می توانید فصل گرما را سپری کنید . البته از خواص دارویی انها هم غافل نشوید .

عرق کاسنی :

این عضو خانواده عرقیات خواص مختلفی دارد . مهمترین مزیتش که به روزهای گرم سال مربوط می شود این است که حرارت بدن را تسکین می دهد . علاوه بر این ، خواص دیگری هم  به ان نسبت می دهند . کاسنی تب بر است . کلسترول خون را پایین می اورد و به تقویت پوست کمک می کند .بعضی از عطاری ها به شما توصیه می کنند تا برای رفع گرما زدگی عرق کاسنی و شاتره را با هم ترکیب کنید و قبل از غذا یک استکان بخورید .

کاسنی  حرارت بدن را تسکین می دهد .

عرق زیره : 

بر خلاف ادویه زیره که خوش عطر و بوست ، عرق زیره کمی تلخ وتند است ، اما برای افرادی که از چاقی رنج می برند این طعم ناخوشایند اصلا مهم نیست . به هر حال باید بدانید که عرق زیره دشمن چاقی است و ناراحتی های روده را برطرف می کند. چون طبیعت گرم و خشکی دارد . برای درمان نفخ شکم وهضم بهتر غذا عرق زیره را فراموش نکنید و بعد از غذا چشم هایتان را ببندید ، بینی تان  را بگیرید و یک استکان از ان را به معده تان بفرستید. 

برای افرادی که از چاقی رنج می برند عرق زیره مفید است .

عرق شاتره :

اگر خیلی گرمایی هستید و مجبورید ساعتهای زیادی از روز زیر افتاب کار کنید مصرف عرق شاتره را حتما در برنامه غذاییتان بگنجانید . شاه تره خاصیت ضد گرما زدگی دارد ، حرارت بدن شما را تعدیل کرده و به رفع نارسایی های کبدی کمک می کند . برای تصفیه شدن خون هم می توانید از این داروی گیاهی کمک بگیرید .

شاه تره خاصیت ضد گرما زدگی دارد .

عرق اویشن :

اویشن گیاه خوش بویی هست که عرق ان طبیعت گرمی دارد . اگر بعد از هر غذا یک استکان از ان را بنوشید دردهای مفصلی را درمان می نماید . عرق اویشن اشتها اور بوده وضد نفخ است و سبب ضد عفونی مجاری تنفسی می شود . این را هم بدانید که کمی تلخ و گس است .

 اویشن گیاه خوشبویی هست که عرق ان طبیعت گرمی دارد .

عرق رازیانه :

گیاه پر خاصیتی هست که عرق ان هم شما را از خواص خوبش بی نصیب نمی گذارد . بعد از هر وعده غذایی یک استکان عرق رازیانه بخورید تا اشتهای شما در وعده غذایی بعدی بیشتر شود .عرق رازیانه طبیعت گرم و خشکی دارد ف قاعده اور و ادرار اور است و به نابودی سنگهای مثانه و کلیه کمک می کند .

عرق گلاب :

همه ما برای دسرهای سنتی ایرانی حتما یک شیشه گلاب در خانه داریم . شاید هنگام خرید گلاب از عطاری ها با اصطلاح دو اتیشه رو برو شوید این اصطلاح در مورد سایر عرقیات هم بکار می رود و به این معناست که گیاه هنگام عصاره گیری دو بار جوشانده شده ، اب کمتر و غلضت بیشتر دارد .به طور کلی گلاب وسایر عرقیات دو اتیشه قیمت بیشتری دارند .

در مورد خواص گلاب باید بگویم که برای قلب و اعصاب مفید است وبه کاهش درد چشم کمک میکند ضمن اینکه برای تمیز کردن پوست تان هم می توانید از ان استفاده کنید . گلاب از گل محمدی به دست می اید و برخی از افراد به عنوان خوشبو کننده هم از ان استفاده می کنند 

گلاب برای قلب و اعصاب مفید است .

عرق خار شتر :

شاید در نگاه اول این اسم برایتان خنده دار باشد ، اما خارشتر هم بین عرقیات گیاهی دیده می شود . واقعیت این است که اصلا مزه خوبی ندارد و به شدت بد بو است . افرادیکه می خواهند با کمک عرق خار شتر با سنگ کلیه و مثانه مبارزه کنند باید طعم ومزه نا خوشایند ان را  تحمل کنند . عرق خار شتر ادرار اور است و به تصفیه خون و کبد کمک میکند . گاهی برای رفع تب ولرز هم استفاده می شود .

عرق خار شتر ادرار اور است و به تصفیه خون کمک می کند .

عرق بیدمشک :

اگر این روزها دچار نگرانی و مشکلات عصبی شده ایدناراحت هستیدو باقرص ارامش بخش به خواب میروید.برای ارامش بیشتر عرق بیدمشک را امتحان کنید چون ارامش بخش و خونساز است وبه تقویت قلب و معده کمک می کند در کنار اینها در برطرف کردن دردهای عضلانی هم موثر است .

بیدمشک ارامش بخش و خونساز است و به تقویت قلب ومعده کمک می کند .

عرق گل گاو زبان : 

یکی از گیاهان پر طرفدار در عطاری ها گل گاوزبان است . عرق گیاه گل گاوزبان هم خواص زیادی دارد که بد نیست با انها هم اشنا شوید . عرق گل گاوزبان دستگاه گوارش شما را ضد عفونی میکند ، نشاط اور است و اگر نصف استکان ازان را میل کنید رنگ چهره و پوستتان بهتر می شود .

عرق گل گاوزبان دستگاه گوارش شما را ضد عفونی میکند و نشاط اور است .

عرق نعنا : 

یکی ازمشهورترین عرقیات گیاهی است که شاید مهمترین خاصیت ان رفع دل پیچه و دل درد است . عرق نعنا طعم ملایمی هم دارد و به همین دلیل مصرف ان بیش از سایرین رایج است . علاوه بر این عرق نعنا اشتها اور است و با داشتن طبیعتی گرم و خشک شما را از نفخ شکم نجات می دهد . 

عرق نعنا اشتها اور است و با داشتن طبیعتی گرم و خشک شما را از نفخ شکم نجات می دهد .

عرق بهار نارنج :

این هم جزو عرقیات خوش خوراک است و با نبات هم خوشمزه می شود عرق بهار نارنج به تقویت اعصاب شما کمک می کند تا در زندگی ارامش بیشتری داشته باشید . اگر شبها فکر و خیال سراغ تان می اید و خواب راحتی ندارید عرق بهار نارنج را امتحان کنید . چون در درمان بی خوابی نقش موثری دارد .

عرق بهار نارنج به تقویت اعصاب شما کمک می کند .

نکات خرید :

هنگام خرید عرقیات گیاهی فق سراغ فروشندگان معتبر بروید چون در بازار فروش این نوشیدنیها تقلب به سادگی صورت می گیرد و ممکم است به جای این عصاره های گیاهی طبیعی اسانس خوراکی مخلوط با اب تحویل تان بدهند .

به تاریخ مصرف ، نام کارخانه وشماره ثبت نوشته شده در شیشه توجه کنید .

توجه :

مصرف بعضی از عرقیات برای زنان باردار یا کودکان ممنوع است بنابراین قبل از هر گونه مصرف این نوشیدنیهای گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید .

برای خرید انواع عرقیات کلیک کنید .

منبع :مجله اشپزی مثبت 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.