بلاگ, دسته‌بندی نشده

چند روایت در مورد سلامتی مثانه و مجاری ادراری

مثانه
نگه داشتن پیشاب

امام رضا (علیه السلام): هر کس می خواهد مثانه اش به عارضه ای گرفتار نشود، پیشاب خود را نگه ندارد، حتی اگر که بر پشت مرکب خویش نشسته باشد.

آمیزش بدون انزال

امام رضا (علیه السلام): آمیزش بدون انزال، سنگ [مثانه] می آورد… و هر کس می خواهد از سنگ و دشواری دفع ادرار در امان باشد، نباید در هنگام حصول شهوت، منی را در خود نگه دارد و نیز نباید آمیزش با زنان را به درازا بکشاند.

خوردن قلوه و شکمبه گوسفند

امام رضا (علیه السلام): عادت داشتن به خوردن قلوه و شکمبه (سیرابی) گوسفند، مثانه را دگرگون می کند.

خوردن ترب

امام صادق (علیه السلام): ترب بخور، چراکه در آن سه ویژگی است؛ برگش بادها را دور می کند، قسمت میانی اش پیشاب را جامه می شود و بیخش بلغم را از میان می برد.

امام صادق (علیه السلام): ترب، بیخش بلغم را از میان می برد، قسمت میانی اش گوارش می دهد و برگش ادرار را به طور کامل به جریان می اندازد.

خوردن خربزه

امام صادق (علیه السلام) درباره ویژگی های خربزه: سنگ را در مثانه ذوب می کند.

امام صادق (علیه السلام): خربزه بخورید چراکه در آن ده ویژگی است: پیه زمین است، نه دردی در آن هست و نه فسادی، خوراک است، آب است، میوه است، سبزی خوش است، شست و شو دهنده است، خورش است، توان جنسی را می افزاید، مثانه را می شوید و ادرارآور است.

سختی پیشاب

مکارم الاخلاق به نقل از فضل: به امام صادق (علیه السلام) اظهار کردم که در هنگام ادرار کردن با سختی رویاروی می شوم. فرمود: «در آخر شب، قدری شونیز استعمال کند.»


منبع: دانشنامه احادیث پزشکی، جلد 2
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.