بلاگ, دسته‌بندی نشده

آداب آشامیدن در منابع دینی- بخش اول

آداب آب خوردن
آشامیدن به سه نفس

سنن ابی داوود به نقل از انس: پیامبر (صلی الله علیه و آله) چون می آشامید [در میان آن] سه نفس می کشید و می فرمود: «این، گواراتر، خوش تر و پاکیزه تر است.»

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در روایتی می فرمایند: «اگر کسی آب بخورد و [در میان آن] سه نفس بکشد، از بیماری ناشی از یکجا سر کشیدن در امان است.»

ایستاده آب آشامیدن در روز و نشسته آب آشامیدن در شب

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) خطاب به علی (علیه السلام):«ای علی، ایستاده آب بخور که برای تو مایه قدرت افزون تر و سلامت بیشتر است.»

امام صادق (علیه السلام) نیز می فرمایند: «ایستاده آشامیدن آب در روز مایه قدرت افزون تر و تندرستی بیشتر است.»

در روایت دیگری از ایشان نقل شده است: «ایستاده آشامیدن آب در روز، موجب عرق کردن بیشتر و توان افزون تر بدن است.»

در روایت دیگری امام باقر (علیه السلام) فرموده اند: «ایستاده آشامیدن برای تو مایه قدرت افزون تر و سلامت بیشتر است.»

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «ایستاده آشامیدن آب در روز، غذا را گوارا می سازد و ایستاده آشامیدن آب در شب، زردآب می آورد.»

آشامیدن آب نیم گرم

امام صادق (علیه السلام): «دو چیز مناسب است که به هیچ درون نادرستی درنمی آیند مگر این که آن را به درستی می آورند و دو چیز نامناسب است که به هیچ درون سالمی در نمی آیند مگر این که آن را نادرست و ناسالم می کنند. آن دو چیز مناسب عبارتند از انار و آب نیم گرم (ولرم) و آن دو چیز نامناسب عبارتند از پنیر و گوشت خشک شده.»

ایشان همچنین فرموده اند: «آب جوشیده سودمند است و هیچ ضرری ندارد.»

نبایدها در مورد آشامیدن

مکارم الاخلاق: پیامبر (صلی الله علیه و آله) به هنگام آشامیدن در ظرف نمی دمید و چون می خواست نفس بکشد ظرف را از دهان خود دور می کرد تا نفس بکشد.

سنن ابی داوود به نقل از ابن عباس: پیامبر خدا از این که کسی بازدم خویش را به ظرف برگرداند یا در آن بدمد نهی فرمود.

سنن الترمذی به نقل از ابوسعید خدری: پیامبر (صلی الله علیه و آله) از دمیدن در آشامیدنی نهی کرد. مردی گفت: خاشاکی در آب می بینم. فرمود: «آن را بریز.»

الطبقات الکبری به نقل از قاسم بن مسلم (وابسته علی بن ابی طالب علیه السلام)، از پدرش: علی (علیه السلام) آبی خواست. برای وی کاسه آبی آوردم و در آن دمیدم. آب را به من برگرداند و از نوشیدن آن خودداری ورزید و فرمود: «تو خود آن را بنوش.»

یکجا سر کشیدن

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله): «اگر کسی از شما خواست آب بخورد، جرعه جرعه بنوشد و یکسره سر نکشد چراکه درد جگر از سر کشیدن یکباره برمی خیزد.»

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله): آب را بمکید و آن را یکجا سر نکشید، چراکه درد جگر از آن برمی خیزد.»

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله): اگر آب خواستید آن را جرعه جرعه بنوشید و یکجا سر نکشید.»

امام صادق (علیه السلام) به نقل از پدرانش (علیهم السلام): «علی علیه السلام از این که همه آب به یک جرعه نوشیده شود نهی کرد و فرمود سه یا دو جرعه باشد.»

ادامه دارد…
منبع: دانشنامه احادیث پزشکی؛ جلد 2؛ ری شهری
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.