دسته‌بندی نشده, بلاگ

راهکارهای طبیعی و گیاهی برای سلامت دندان

دندان

خلال کردن دندان ها، خوردن پیاز، خوردن سرکه، مسواک نمودن، خضاب کردن، بعد از طعام با سعد مضمضه کردن، حجامت کردن، شانه کردن ریش، کندر جویدن و الحمدللّه گفتن بعد از عطسه کردن موجب محکمی لثه و کاهش درد دندان است.

اهمیت مسواک زدن در روایات

روایات متعددی در مورد اهمیت و نتایج استفاده از مسواک وجود دارد که در زیر چند مورد آن آمده است:

1) امام باقر (علیه السلام): «لَو يَعلَمُ النّاسُ ما فِى السِّواكِ لأَباتوهُ مَعَهُم فى لِحافٍ»؛ اگر مردم نتايج و خواص مسواک كردن را بدانند هيچ گاه مسواک را از خود جدا نمى كنند. (وسایل الشیعه ج2 ، ص13 ، ح 1327)

2) امام صادق (علیه السلام): «فِى السِّواكِ اثنَتا عَشَرَةَ خَصلَةً: هُوَ مِنَ السُّنَّةِ، وَ مَطهَرَةٌ لِلفَمِ، وَ مَجلاةٌ لِلبَصَرِ، وَ يُرضِى الرَّحمنَ، يُبَيِّضُ السنانَ، يَذهَبُ بِالحَفَرِ، وَ يَشُدُّ اللِّثَّةَ، وَ يُشَهِّى الطَّعامَ، وَ يَذهَبُ بِالبَلغَمِ، وَ يَزيدُ فِى الحِفظِ، وَ يُضاعِفُ الحَسَناتِ، وَ تَفرَحُ بِهِ المَلائِكَةُ»؛ در مسواک زدن دوازده فايده وجود دارد: 1. از سنت پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) است، 2. دهان را پاكيزه مى كند، 3. نور چشم را زياد مى كند، 4. باعث خشنودى خداوند است، 5. دندان ها را سفيد مى كند، 6. پوسيدگى آن ها را از بين مى برد، 7. لثه را محكم مى سازد، 8 . اشتها آور است، 9. بلغم را مى برد، 10. حافظه را زياد مى كند، 11. حسنات دو چندان مى شوند، 12. فرشتگان شاد مى گردند. (خصال ص 481 ، ح53)

3) امام رضا (علیه السلام)؛ «اَلسِّواكُ يَجلُو البَصَرَ وَ يُنبِتُ الشَّعرَ وَ يَذهَبُ بِالدَّمعَةِ»؛ مسواک زدن، نور چشم را زياد مى كند، مو را پر پشت مى نمايد و آبريزش چشم را برطرف مى سازد. (مکارم الاخلاق، ص50)

4) پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم): «خَمْسٌ مِنْ سُنَنِ الْمُرْسَلينَ: اَلْحَياءُ وَ الْحِلْمُ وَ الْحِجامَةُ وَ السِّواكُ وَ التَّعَطُّرُ»؛ پنج چيز از سنت پيغمبران است: حيا، بردبارى، حجامت كردن، مسواک و عطر زدن. )نهج الفصاحه ص462، ح 1463)

چند چیز موجب محکمی لثه و آرامی درد دندان است

خلال کردن دندان ها، خوردن پیاز، خوردن سرکه، مسواک نمودن، خضاب کردن، بعد از طعام با سعد مضمضه کردن، حجامت کردن، شانه کردن ریش، کندر جویدن و الحمدللّه گفتن بعد از عطسه کردن موجب محکمی لثه و کاهش درد دندان است. (گنج های معنوی)

چند چیز موجب خرابی و فساد دندان است

خوردن شیرینی، خوردن آب سرد بعد از خوردن چیز گرم، خوردن ماهی و تخم مرغ با هم دندان ها را خراب می کند. (گنج های معنوی)

سیاهدانه و کاهش درد دندان

دندان ‌درد یک مشکل شایع است که در اطراف فک ‌ها و دندان ‌ها اتفاق‌ می ‌افتد. دندان ‌درد معمولاً به ‌دلیل پوسیدگی دندان به‌ وجود می‌آید و در موارد زیادی باعث درد می ‌شود. مشکل شما می ‌تواند شدید شود و خوردن، نوشیدن و خوابیدن در این شرایط سخت است. دقت‌ کنید که دندان‌ هایتان را هر روز مسواک‌ بزنید، دندان‌ ها را تمیز نگه ‌دارید تا با این کار از پوسیدگی که عامل درد است، جلوگیری‌ کنید. جوشاندن مقداری سیاه دانه با مقداری سرکه سیب و دو بار شست ‌و شوی دهان در روز، می تواند در تسکین طبیعی درد دندان موثر باشد. (سایت بازده)

نسخه های طبیعی برای سلامت لثه و دندان

1) کزمازک، سُعد، گل سرخ و سنبل الطیب را به مقدار مساوی بکوبید و با هم مخلوط نمایید و سپس الک کنید و با انگشت روی دندان ها به حالت مسواک کردن بکشید و نیم ساعت روی دندان های تان این ماده را بگذارید و سپس آبکشی کنید.

2) گشنیز را بو دهید و با کمی سرکه مخلوط نمایید و این محلول را غرغره کنید و روی لثه هایتان بکشید زیرا موجب استحکام لثه و دندان می شود.

3) به مقدار مساوی دم الاخوین، کزمازک، انزروت، کندر، تباشیر، گل سرخ، گلنار و پوست انار ترش را پودر و با هم ترکیب کنید تا آردی به دست آید و آن را به شکل مسواک با انگشت روی دندان بکشید.

4) نصف استکان سماق را بجوشانید و صاف کنید و با گلاب مخلوط نمایید و سپس این محلول را غرغره کنید.

5) شش مثقال از عاقرقرحا، وج، کزمازک و سُعد را با سه مثقال از پوست انار، مازوی سبز، کندر، گلنار، گل سرخ و چهار مثقال از ریشه سوسن کبود و نشاسته کتیرا و گشنیز خشک بو داده پودر و مخلوط نمایید و حدود دو مثقال از ترکیب کف دریا و سنگ نمک را به مواد اضافه کنید و در آخر این ترکیب را به شکل مسواک با انگشت روی دندان ها یا لثه بکشید. (نمناک)

دندان سالم در لثه سالم

برای داشتن دندان های سالم باید به مراقبت از لثه ها بپردازید زیرا دندان های سالم روی لثه های سالم رشد می کنند. به داروهایی که جهت رفع مشکلات دندان در طب سنتی وجود دارد ، «سنون» گفته می شود. سنون برای محکم کردن لثه برای افرادی که حین مسواک زدن دچار خونریزی لثه می شوند، با هدف به دست آوردن سلامت دندان تجویز می شود. سنون علاوه بر مستحکم کردن لثه می تواند سبب جرمگیری دندان ها شود و آن ها را سفید و درخشنده کند. (نمناک)

روش های طبیعی برای سفید کردن دندان ها

1) روغن چرخاندن: یک قاشق روغن زیتون، کنجد یا نارگیل را هر صبح در دهان به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بچرخانید. این کاری دشوار است و بهتر است در حین انجام کارهای دیگر آن را انجام دهید. چرخاندن روغن در دهان نه تنها دندان ‌ها را سفید می‌ کند، لثه‌ ها را تقویت کرده و جلوی پوسیدگی آن ها را نیز می ‌گیرد.

2) توت فرنگی: مالیک اسید موجود در توت فرنگی باعث سفید شدن دندان ‌ها می ‌شود. خوردن روزانه توت فرنگی به تدریج موجب شسته شدن دندان ‌ها با آب آن می‌ شود. روش بهتر دیگر نصف کردن توت فرنگی و مالیدن آن به روی دندان ‌ها قبل از خوردن است. کارشناسان می ‌گویند که فیبر موجود در توت فرنگی بهترین راه ارگانیک برای از میان بردن باکتری‌ ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ هاست. فقط به یاد داشته باشید که بعد از هر بار مصرف توت فرنگی دندان‌ های خود را آب بکشید، زیرا گلوکز و اسیدهای دیگر در توت فرنگی می ‌تواند به دندان‌ ها آسیب برساند.

3) هویج: هویج ضد پوسیدگی است و برای چشم و دندان خوب است. ویتامین ث و کاروتن موجود در آن جلوی زردی دندان را می ‌گیرد و لکه ‌ها را از بین می‌ برد. هویج زیاد اسیدی نیست و می ‌توانید هر موقع روز آن را بخورید.

4) پودر زغال: ممکن است تعجب کنید اما پودر زغال در سفید کردن دندان بسیار خوب جواب داده است. از پودر زغال مانند خمیردندان استفاده کنید و مسواک بزنید، دندان‌ های شما سفید می‌ شود. این می‌ تواند به سلامت دهان نیز کمک کند. اما مراقب باشید به روی لباس شما نریزد و حمام را کثیف نکند.

5) پراکسید هیدروژن: این یکی از مواد موثر در سفید کردن دندان است. محلول ۳ درصد آن برای سلامتی دهان خوب است. ۴ قاشق پراکسید هیدروژن را در دهان به مدت ۱ دقیقه به گردانید. بخوبی بشویید. مخلوط ۲ قاشق پراکسید با ۳ قاشق جوش شیرین را مانند خمیر دندان یک بار در هفته استفاده کنید.

6) جوش شیرین: آیا می‌دانید بیشتر خمیردندان ‌ها جوش شیرین دارند؟ جوش شیرین ماده موثر در آشپزخانه است و برای سفید کردن بکار می ‌رود. این ماده‌ ای سفید کننده و ارزان است. شما می ‌توانید کمی از آن را روی خمیر دندان خود بریزید و یا بدون خمیر دندان از آن استفاده کنید. ۳ بار در هفته دهان خود را با جوش شیرین مسواک کنید. (باشگاه خبرنگاران جوان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.