بلاگ, روغن های گیاهی

توصیه به استفاده از سیاهدانه در معراج پیامبر(ص)

روغن سیاهدانه تقدیس

در منابع پزشكی اسلامی از سیاهدانه با عنوان «شونیز» یا «حبه السوداء» و شفای هر بیماری ذكر شده است. از جمله در حدیثی از پیامبر(ص) درباره شب معراج آمده است: «مامررت بملأ من الملائکه الا ان قالوا یا محمد احتجم و أمر امتک بالحجامه و ما تداویتم به الحجامه، الشونیز و القسط؛ شب معراج در اثناء پیمودن راه، به عده ای از فرشتگان برخورد کردم که می گفتند: ای محمد (صلی الله علیه و آله) حجامت را به امّت توصیه بفرما و بهترین درمان برای شما حجامت و خوردن سیاهدانه و قُست است.(بحار الأنوار، ج18، ص 326)

در احاديث پزشكي فراواني به خوردن سياه دانه سفارش شده و از نقش آن در سلامتي سخن به ميان آمده است. دانش امروزي هم سياه دانه را لاغر کننده، رقیق و خارج کننده اخلاط سینه، تصفیه کننده خون، دافع اخلاط زیان آور، زیاد کننده ادرار و شیر، خشک کننده ترشحات زخم ها و تراوش ندول چرکی و غرورها، خنثی کننده خون کثیف شده به علت سردی و بخور و اسپری آن را دورکننده حشرات، ضداسپاسم و قولنج، مسکن سرفه، ضد تنگی نفس افراد آسمی با عسل و نافع برای استفراغ خونی و خونریزی سینه، ضد یرقان و عطش و نارسایی کبد و طحال مي داند.(باشگاه خبرنگاران جوان)

مردى به امام صادق (علیه السلام) عرض كرد شكمم درد و صدا مى كند. امام فرمودند: چرا سیاهدانه نمى خورى كه در آن شفاى همه دردها است .(گنج های معنوی) پیامبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره سیاهدانه می‌ فرمایند: «الحبّة السّوداء شفاء لکلّ داء»؛ سیاهدانه دارویی مؤثر در برابر هر بیماری است.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «وَلیشُمَّ النَّرجِسَ فَإِنَّهُ یأمَنُ الزُّکامَ و کذلِک الحَبَّةُ السَّوداءُ»؛ گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنى مى‏بخشد و همچنین است سیاه  دانه.(طبّ الإمام الرضا علیه ‏السلام، ص۳۸/ بحارالأنوار، جلد ۶۲، ص۳۲۴)

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: در سیاهدانه شفاى هر بیمارى است. ما از آن براى تب، سردرد، ورم چشم، درد معده و هر دردى استفاده مى كنیم و به وسیله آن از خدا شفا مى گیریم. (گنج های معنوی)

امام رضا (علیه السلام) در بیانی دیگر سیاهدانه را عامل نابودی امراض مزمن دانسته اند. همچنین از امام موسی بن جعفر (علیه السلام) روایت شده است که سیاهدانه مبارک است و بیماری های مزمن را از بدن خارج می کند.(فقه الرضا علیه السلام، ص 346) ایشان در بياني ديگر از معجون سياه دانه و عسل به نيكي ياد كرده و از خاصيت شفادهندگي آن ستايش كرده و فرموده اند: «أن حبة السوداء شفاء من كل داء إلا السام و عليكم بالعسل و حبة السوداء»؛ در سياه دانه شفاي هر دردي است مگر مرگ و بر شما باد به خوردن عسل و سياه دانه.(بحارالانوار، ج 59، ص 227(

در متون طب سنتی برای سیاه دانه خواص مقوی و منحصر به فردی ذکر شده است. بسیاری از حکما و اطبای طب سنتی ایران، هند و چین از سیاه دانه، روغن و عصاره آن به صورت موضعی و خوراکی برای درمان بسیاری از بیماری ها و اختلال های جسمی استفاده می کنند. به اعتقاد این گروه از درمانگران مصرف سیاه دانه می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها از قبیل بیماری های دستگاه کلیه، دستگاه گوارش (مثل نفخ، تورم معده، زخم معده) و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های مزمن و سرطان موثر باشد. مصرف موضعی و خوراکی سیاه دانه علاوه بر جنبه درمانی در حوزه بهداشت و زیبایی نیز کارکردهای متنوعی دارد که مهم ترین آن درمان جوش های چرکی و ناشی از چربی پوست است.(باشگاه خبرنگاران جوان)

از تخم سیاهدانه به‌ صورت خام می ‌توان استفاده کرد اما روغن آن که دارای مزاج گرم است، کاربردهای درمانی متعددی دارد.

 

برای خرید روغن سیاهدانه تقدیس اینجا کلیک کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.