ادویه جات

خواص آرد نخود چی در طب سنتی

آرد نخودچی

خواص آرد نخودچی

آرد نخودچی آردی است که از نخودچی پوست گرفته و بی نمک تهیه می شود. نخودچی را می کوبند یا آسیاب می کنند و آن را با الک بسیار ریز برای نرم و صاف شدن الک می کنند. آرد نخودچی در شیرینی پزی هم مصرف می شود. نخودچی، از مواد غذایی ای است که مصرفش به عنوان یک ترکیب پر پروتئین توصیه می شود. در طبقه بندی تغذیه ای، آرد نخودچی جزو حبوبات محسوب و از نخود تازه یا نخودچی بدون پوست و بی نمک تهیه میشود. بیشترین مصرف این آرد در صنعت شیرینی پزی است.

جالب است بدانید که طی فرآیند تصفیه، میزان ویتامین B موجود در آرد غلات، کم و در نتیجه خواص تغذیه ای آن کاهش می یابد اما در آرد نخودچی به دلیل این که عمل فرآیند تصفیه روی آن صورت نمی گیرد، میزان فیبر که نوعی فیبر محلول در آب و برای حفظ سلامت مفید است، تغییر نمی کند و مواد مغذی موجود در آن حفظ می شود.

جالب است بدانید ارزش غذایی یک سوم لیوان آرد نخودچی، معادل یک واحد نان و غلات یا یک واحد گوشت (البته از نوع بسیار کم چرب) است و مصرف آن در صورتی که بوداده و شور نباشد، به افرادی که در جویدن حبوبات مشکل دارند توصیه می شود. در این موارد آرد نخودچی جایگزین مناسبی برای حبوبات است و فرد می تواند با مصرف آن مواد مغذی مورد نیازش را دریافت کند.

موارد مصرف در آشپزی ایرانی

حلوا برشتوک؛شیرینی نخودچی؛بیسکویت نخودچی؛خورش کله گنجشکی؛فلفل شکم پر با سبزیجات؛کباب ملکه و…

 

خرید انلاین

منبع :کتاب ادویه حات و سلامتی انسان (مصطفی کریمی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.