بلاگ, دسته‌بندی نشده

درمان یبوست با ملین های طبیعی

درمان یبوست

یبوست یکی از امراض شایع گوارشی است و آن قدر اهمیت دارد که در طب سنتی از آن به ام الامراض یاد شده است. متأسفانه در طب جدید توجه چندانی به یبوست نشده است، در حالی که این مریضی می تواند در بروز بیماری های دیگر نیز موثر باشد و زندگی انسان را با اختلال مواجه کند. در طب سنتی به تعداد دفعات و کیفیت دفع، همچنین قوام و حجم مدفوع توجه می شود و اختلال در هر یک نیاز به توجه و درمان دارد. در زیر توصیه هایی برای رهایی از این بیماری خطرناک ارائه شده است.

خوراکی های ملین

کدو، هلو، آویشن شیرازی، انجیر، افتیمون، اسفرزه، انگور، بنفشه سه رنگ، بنفشه معطر، بیدمشک، به، زیتون، ریشه کاسنی، مریم گلی، گل کاشان، سیب، ناخونک، سنبل ختائی، سناء، عسل، عناب، شقایق، شاه پسند، شلغم، پونه، پیاز، ترخون، توت، میوه سیاهدانه و گل ختمی از جمله مواد و خوراکی هایی هستند که مصرف آن ها به درمان بیماری یبوست کمک می کند. (سرالشفاء/ کاظم کیانی)

در سایر منابع طب سنتی مصرف خوراکی هایی چون آلو، گلابی، آب هویج، خرفه، تره، روغن زیتون، زردآلو، زردک پخته، کاهو، خیار و انواع سوپ ها متناسب با مزاج و سطح بیماری نیز برای رفع یبوست پیشنهاد شده اند.

درمان یبوست

نسخه اول: 60 گرم برگ سناء، 20 گرم تخم گشنیز، 40 گرم گل ختمی، 60 گرم گل سرخ کاشان، 10 گرم تخم کرفس و 10 گرم رازیانه را مخلوط و هر سه روز یک بار 4 قاشق غذاخوری از آن را در 1 و نیم لیوان آب به مدت 3 دقیقه بجوشانید و بگذارید 20 دقیقه دم بکشد، سپس صاف نموده و بعد از غذا میل کنید.

نسخه دوم: 50 گرم گل ختمی را با 50 گرم پنیرک مخلوط کنید و سپس دو قاشق از آن ها را در 1 و نیم لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقی بماند، سپس صاف کرده و بعد از غذا میل کنید.

نسخه سوم: یک چنگه سگ زبان را در 4 لیوان آب به مدت سه دقیقه بجوشانید و نیم ساعت دم بکشانید. بعد آن را صاف نموده و آب آن را هر گاه خواستید میل کنید.

درمان یبوست های مزمن

برای درمان یبوست های مزمن نیز نسخه های زیادی وجود دارد که در زیر به چند مورد اشاره می شود:

نسخه اول: داروهای زیر را بجوشانید و آب آن ها را تنقیه نمایید: 10 مثقال مغز فلوس، 6 مثقال شکر سرخ، 2 مثقال گل بنفشه، 4 مثقال تاجریزی، 2 مثقال گل ختمی و 2 مثقال پنیرک.

نسخه دوم: تخم های زیر را پودر کرده و با عسل یا شیره مخلوط نمایید و گهگاه میل کنید: 3 مثقال تخم خیار، 2 مثقال تخم گشنیز و 2 مثقال تخم خرفه.

نسخه سوم: تخم های زیر را پودر نموده با آب شکر سفید مخلوط کرده و میل نمایید: 2 مثقال تخم کتان، 3 مثقال تخم خربزه و 5 مثقال تخم کافشه.

توجه داشته باشید که در کنار مصرف مواد ملین و نسخه های طبیعی برای درمان یبوست، باید از مصرف مواد غذایی یبوست زا همچون برنج، ماکارونی و رشته فرنگی پرهیز و سبک زندگی و تغذیه خود را اصلاح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.