بلاگ, دسته‌بندی نشده

معرفی 4 محصول با خاصیت ملین و ضدیبوست

ملین ها

پودر رولاکس

موارد مصرف:

لاغر کننده، ملين، درمان تنبلي معده، سوء هاضمه و دافع چربي‎ها.

اثر فارماکولوژيک:

اين فراورده به خاطر داشتن مقادير قابل توجهي از اسانس فرار و با تأثير بر اندام گوارشي موجب بروز اثر ضد اسپاسمي و ضد نفخي مي‎شود و سوء هاضمه را برطرف مي‎کند.
سنوزيدهاي موجود در اين فراورده داراي اثر مليني مي‎باشد و از آن در درمان تنبلي روده استفاده مي‎شود و در نتيجه يبوست را برطرف مي‎کند.
همچنين گليکوزيدهاي آنتراکينوني اين دارو پس از هضم هيدروليز مي‎شود و آنتراکينون فعال توليد مي‎نمايد. اين ماده با ايجاد تحريکات و انقباض در ماهيچه‎هاي صاف ديواره روده، باعث دفع سريع مواد زائد غذايي از بدن مي‎شود.

ترکیبات:

گیاه کاسیا آنگستیفولی

روش مصرف:

یک قاشق چای خوری از پودر را در نصف استکان آب مخلوط کرده قبل از صبحانه نهار یا شام میل کنید.

شرایط نگهداری:

در مکانی خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

موارد منع مصرف:

در دوران بارداری و شیردهی با مشورت پزشک استفاده شود.

مصرف این دارو برای کودکان زیر 5 سال ممنوع است.


شربت فیژین پلاس

اجزاء فرآورده:

انجیر، فلوس، سیستان، روغن بادام شیرین، مویز منقی، ترنجبین و عسل.

معرفی فراورده:

انجیر از نظر طب قدیم گرم و تر است و یکی از بهترین میوه ها برای تمیز کردن روده بزرگ و از بین بردن یبوست می باشد. فلوس نیز از نظر طب سنتی گرم و تر است و مصرف آن عوارضی ندارد، بنابراین مصرف آن حتی برای زنان باردار و اطفال نیز مناسب می باشد. همچنین روغن بادام شیرین گرم و تر بوده و جهت رفع یبوست کاربرد دارد. در طب سنتی از سپستان به عنوان ملین استفاده شده است و مواد موثره ی آن شامل مواد قندی و موسیلاژ می باشد.

موارد مصرف:

-درمان یبوست حاد و مزمن، مخصوصاً در زنان در دوره بارداری و شیردهی که یبوست از جمله مشکلات مهم در این دوران می باشد.
-رفع یبوست اطفال و نوزادان بدون عوارض گوارشی و دل پیچه. همچنین طعم خوشایند این فرآورده امکان مصرف راحت برای کودکان را فراهم آورده است. همچنین این دارو برای درمان یوبست افراد سالخورده استفاده می شود.

مقدار و نحوه مصرف:

کودکان: ۱۰ میلی لیتر (سی سی) یک یا دو بار در روز.
بزرگسالان: ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر (سی سی) دو بار در روز.

عوارض جانبی:

مصرف طولانی مدت و لینت شدید دارو ممکن است باعث اختلال در تعادل آب و املاح بدن بویژه پتاسیم شود که منجربه اختلال در عملکرد قلب و ضعف ماهیچه ای می شود.

موارد عدم مصرف:

در صورت مشاهده و یا بروز حساسیت از مصرف آن خودداری کنید.

تداخلات دارویی:

مصرف همزمان دارو با دیگر ملین ها ممکن است باعث تشدید اثرات شود. همچنین به علت احتمال کاهش سطح پتاسیم، مصرف طولانی مدت این دارو با برخی از داروها مانند دیگوکسین، مدرها و وارفارین باید با احتیاط باشد.


قرص سی لاکس

موارد مصرف:

قرص سی لاکس دارای اثرات قاطع ملین و مسهل است و برای رفع یبوست های ناشی از ضعف اعمال روده بزرگ به کار می رود. قرص سی لاکس با کمک به تخلیه روده، از تنبلی آن جلوگیری می کند.

اجزا و مواد موثره:

برگ سنا غنی شده با عصاره و اسانس رازیانه

اثرات درمانی و فارماکولوژی:

مواد موثره سنا (سنوزیدها) در روده کوچک جذب نشده و در روده بزرگ توسط باکتری ها به متابولیت فعال رئین آنترون تبدیل می شوند. اثر فارماکولوژیکی سنوزیدها وابسته به دو مکانیسم است: – افزایش ترشح کلرید فعال و در نتیجه افزایش آب و الکترولیت محتویات روده. – افزایش حرکات دودی و کاهش زمان جذب مایعات به دلیل عبور سریع کحتویات روده.

تداخلات دارویی:

مصرف فراورده های حاوی سنا با گیکوزیدهای قلبی دیژیتال و ضدآریتمی ها تداخل اثر دارد.

عوارض جانبی:

ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار به قهوه ای، قرمز و یا زرد گردد که از لحاظ کلینیکی مهم نمی باشد. همچنین در افراد حساس ممکن است بعث بروز درد و اسپاسم در ناحیه شکم گردد که در این صورت استفاده از گرایپ واتر دینه توصیه می شود.

نکات قابل توجه:

– مصرف بیش از دو هفته به طور مداوم از فراورده های حاوی سنا توصیه نمی شود.

– دارو ترجیحاً قبل از خواب و با 1 یا 2 لیوان آب مصرف شود.


کپسول رولاکس

موارد مصرف:

ملین، مسهل

اجزا فراورده:

گیاه کاسیا آنگستیفولیا

آثار فارماکولوژیک:

ترکیبات موجود در کپسول رولاکس به خاطر داشتن مقادیر قابل توجهی از اسانس فرار و با تاثیر بر اندام گوارشی موجب بروز اثر ضد اسپاسمی و ضد نفخی می شود. گلیکوزیدهای آنتراکینونی موجود در این فرآورده پس از هضم هیدرولیز می شود و آنتراکینون فعال تولید می نماید. این ماده با ایجاد تحریکات و انقباض در ماهیچه های صاف دیواره روده باعث دفع مواد زاید غذایی از بدن می شود. سنوزیدهای موجود در این فرآورده دارای اثرات ملینی می باشد و از آن در درمان تنبلی روده استفاده می شود، در نتیجه یبوست ناشی از این ناراحتی را برطرف می کند.

دستورمصرف:

– نیم ساعت قبل از نهار و شام هر وعده 2 کپسول مصرف شود.

– افرادی که دچار اسهال شدید می شوند، در هر وعده 1 کپسول مصرف نمایند.

– افراد مبتلا به تنبلی روده، قبل از صبحانه، نهار و شام 2 کپسول مصرف نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.