بلاگ, دسته‌بندی نشده

13 علت سیاهی دور چشم

علل سیاهی دور چشم

پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است و به دلیل مختلف این قسمت از پوست آسیب پذیرتر است و از طرفی چشم بر زیبایی و جوان بودن تاثیر می گذارد. متاسفانه سیاهی زیر چشم باعث می شود که چند سالی بزرگ تر به نظر برسید. اگر سیاهی دور چشم شما به تازگی ایجاد شده باشند، درمان های پیشنهادی این بخش بسیار ساده و سریع روی آن اثر می گذارد و باعث بهبودی می شود، اما اگر مدت طولانی است که با این مشکل مواجه هستید، نیاز به صبوری و زمان زیادی دارید تا بتوانید از شر آن خلاص شوید.

کمبود خواب

کمبود خواب علت اصلی تیرگی زیر چشم است و باعث می شود که چشم به اندازه کافی استراحت نداشته باشد. کمبود خواب گردش خون را در پوست کاهش می دهد و باعث می شود که پوست اکسیژن و مواد مغذی لازم را به اندازه کافی دریافت نکند و در نتیجه چین و چروک و سیاهی زیر چشم شکل می گیرد.

عوامل ژنتیکی

مطالعات نشان می دهد پوست و رگ های خونی زیر چشم بسیاری از افراد به علت عوامل ژنتیکی، نازک و کوچک است. همچنین طبق آخرین تحقیقات، توزیع ملانین در پوست زیر چشم نیز تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار می گیرد.

کم آبی بدن

هنگامی که بدن خشک باشد، رگ های خونی زیر پوست حساس چشم متورم می شوند و این، باعث تیرگی زیر چشم می شود.

آفتاب

اشعه ماوراء بنفش در خورشید، رنگدانه ملانین زیر پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث سیاهی و تیرگی زیر چشم می شود.

توتون و تنباکو

سوء مصرف تنباکو، الکل و قهوه باعث کاهش رگ های خونی، کاهش جریان خون و ایجاد چین و چروک و تیرگی زیر چشم می شود.

کمبود مواد غذایی

رژیم غذایی ضعیف و کمبود مواد مغذی بر سلامتی شما تاثیر می گذارد. این شرایط از طریق علائم خارجی مانند پوست خشک، تیرگی ها و چین و چروک ظاهر می شود.

کم خونی

آنمی، منجربه خونریزی نامنظم و در نتیجه ایجاد همو گلوبین می شود و در نهایت تیرگی های زیر چشم را تشدید می کند.

اگزما

اگزما باعث خارش و التهاب و در نتیجه مالش مدام پوست توسط شما می شود. اگر این وضعیت برای پوست زیر چشم رخ دهد، مالش بیش از حد آن سبب ایجاد تیرگی زیر چشم می شود.

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه باعث بدتر شدن وضعیت سلامتی می شود. بنابراین پوست بیمار رنگ پریده و چشم هایش همیشه بسیار خسته است که این موضوع باعث می شود تیرگی های زیر چشمش به وضوح پیدا شوند.

سالخوردگی

پیری، پوست را ضعیف می کند. در نتیجه کهولت سن، چربی و کلاژن پوست به تدریج کاهش می یابد و رگ های خونی مشاهده می شود.

اختلال در قاعدگی

برای زنان، تیرگی های زیر چشم، ممکن است نشانه ای از اختلالات قاعدگی در طولانی مدت باشد. علاوه بر این، قاعدگی بیش از حد سنگین یا خونریزی رحم ممکن است باعث سیاهی زیر چشم شود.

بیماری مزمن معده

بیماری معده باعث افزایش عملکرد گوارشی و جذب مواد مغذی می شود. اگر التهاب معده چندین بار رخ دهد، سیاهی های زیر چشم به وضوح نمایان می شوند. بیماران مبتلا به اختلالات عصبی یا بیماری های اندام های داخلی نیز به احتمال زیاد دچار سیاهی زیر چشم می شوند.

مشکلات مربوط به بینی

سیاهی های زیر چشم با مشکلات بینی نیز ارتباط دارند؛ اگر به طور مداوم عطسه کنید و مدت زمان طولانی بینی خود را با دستمال بگیرید، رگ های زیر چشم ها حساس و سیاهی های زیر چشم ظاهر می شوند.

توجه: روغن گل رز، روغن بادام شیرین، برگ نعناع، روغن کرچک، بابونه، زعفران، زردچوبه، نوشیدن آب، کمپرس سرد، رژیم غذایی مناسب و متعادل، مراقبت از پوست صورت، درمان آلرژی ها، خواب به موقع و کافی، روغن نارگیل، لیموترش، گوجه فرنگی، گلاب، اسفناج، خیار و برخی مواد خوارکی دیگر در بهبود سیاهی دور چشم موثرند.


منبع: نمناک
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.