ادویه جات

خواص فلفل سیاه در طب سنتی

فلفل سیاه

خواص فلفل سیاه

فلفل سیاه از میوه خشک شده درخت فلفل (Piper nigrum) به دست می آید. البته از طریق شیوه ها و روشهای مختلفی از همین میوه ها، فلفل های مختلفی تهیه می شود. برای تهیه فلفل سیاه، میوه های نارس درخت فلفل، جوشانده و سپس در آفتاب به مدت ۱۰ روز خشک می شوند. بعد از این مدت میوه ها خشکه سیاه و چروک می شوند و ادویه موردعلاقه شما به دست می آید.

خواص فلفل سیاه

فلفل سیاه یکی از گیاهان دارویی و شفابخش می باشد. این ادویه به همراه فلفل قرمز و زنجبیل از ادویه های فوق العاده و درمانگر برای بهبود گوارش و تحریک متابولیسم بدن است.

“پی پرین” موجود در فلفل سیاه از این ادویه، ماده ای تقویت کننده معده، محرک، تحریک کننده ترشح شیره معده، بهبوددهنده گوارش و همیار جذب مواد مغذی ساخته است.

درواقع ترکیبات این فلفل باعث می شوند که بدن ما به بهترین و بیشترین میزان خواص نهفته در مواد غذایی مصرف شده را جذب خود کند. البته حواستان باشد اگر دچار مشکلاتی مثل زخم معده، ورم معده یا بواسیر هستید نباید از این ادویه استفاده کنید به خاطر اینکه باعث تحریک مخاط می شود.

فلفل سیاه همیار لاغری

فلفل سیاه خاصیت تولید حرارت دارد و برای همین باعث افزایش دمای بدن می شود. همین مسئله هم به لاغری کمک می کند؛ به خاطر اینکه متابولیسم بدن را بالا برده و با چاقی مفرط نیز مقابله می کند. اگر رژیم لاغری دارید و یا نمی خواهید چاق شوید از این ادویه در برنامه غذایی خود بیشتر استفاده کنید.

فلفل سیاه با التهاب های بدن که موجب مشکلات زیادی می شود مقابله می کند. در واقع ترکیبات فلفل سیاه را جزو ضد التهاب های طبیعی می دانند.

فلفل سیاه ضدعفونی کننده و ضدافسردگی

فلفل سیاه ضدعفونی کننده، خلط آور و حتی محرک جنسی است. این ادویه پرخاصیت برای مقابله با افسردگی نیز مؤثر است؛ به خاطر اینکه باعث افزایش ترشح آندورفین در مغز می شود و مانند یک داروی ضدافسردگی طبیعی عمل می کند.

فلفل سیاه برای مصرف موضعی

از فلفل سیاه همچنین می توان به صورت موضعی استفاده کرد. این فلفل حاوی ترکیبی به نام «پی پرین» است که به نظر می رسد برای مقابله با بیماری ویتیلیگو (نوعی اختلال در رنگدانه های پوستی) مؤثر بوده و همچنین به عنوان ماساژ عضلانی برای آرامش و کاهش درد استفاده می شود. توجه داشته باشید که اسانس فلفل سیاه باعث افزایش تعریق شده و باعث پاکسازی و سم زدایی بدن می شود. به خاطر اینکه تعریق، سموم بدن را از طریق پوست دفع می کند.

فلفل سیاه و خواص گوارشی آن

فلفل سیاه باعث تحریک ترشح آنزیمهای گوارشی و صفراوی می شود. باید بدانید که یک غذای حاوی فلفل سیاه خیلی راحت و سریع هضم و جذب بدن می شود و سریع تر از روده ها عبور می کند. هندی ها فلفل سیاه را «آتش گوارشی» می نامند. در کشور هند فلفل سیاه یکی از ادویه های پرمصرف و پرطرفدار است و بعد از آن چینی ها دومین مشتری غذاهای تند برای هضم راحت غذا هستند.

فلفل سیاه مفید برای روده ها

روغن گیاهی فلفل و همچنین دانه های آن حاوی مولکولی به نام «پی پرین» هستند که روده ها را فعال می کند به طوری که حرکت آنها را راحت تر می سازد. در طب سنتی از ترکیب گیاهان دیگر با فلفل سیاه برای درمان اختلال مربوط به روده مانند تنبلی روده استفاده می کردند.

فلفل سیاه منبع آنتی اکسیدان ها

پی پرینی که در برنامه غذایی، جذب بدن می شود همچنین یک آنتی اکسیدان خوب محسوب می شود. این خاصیت فلفل سیاه با کلسترول بد خون مقابله کرده و آسیب های ناشی از آن را کاهش میدهد. فلفل سیاه همچنین اکسایش و آسیب های سلولی ناشی از مصرف زیاد و بیش از اندازه چربی را کاهش میدهد.

فلفل سیاه محافظ مغز شما

پی پرین موجود در فلفل سیاه همچنین محافظ نرون ها یا همان سلول های عصبی است و از آسیب آنها پیشگیری می کند. بر اساس نتایج پژوهش های مختلف این ترکیبات باعث بهبود حافظه نیز می شوند.

مصرف فلفل سیاه سلیقه ای بوده و به ذائقه افراد بستگی دارد؛ اما می توان از آن در انواع خورشتها بهره برد.

از فلفل سیاه دان برای مزه دار کردن و نرم کردن گوشت استفاده میشود.

خرید انلاین

منبع:کتاب ادویه جات و سلامتی انسان(مصطفی کریمی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.