دسته‌بندی نشده, بلاگ

چرا خوردن نمک قبل و بعد از غذا مهم است؟

نمک

امیرالمومنین علی (علیه السلام) می فرمایند: ابتدا کنید در اول غذا خوردن به نمک، که اگر مردم بدانند چه خاصیتی در نمک است، هر آیینه بر تریاق (بهترین دوای موثر) تجربه شده برمی گزیدند. همچنین ایشان در روایت دیگری می فرمایند: کسی که در غذا خوردت ابتدا به نمک نماید، هفتاد مرض از او خارج می شود.

واضح است که نمک به واسطه داشتن اسید از بهترین دواهای ضدعفونی است، زیرا هیچ قسمی از میکروب ها نمی توانند در نمک رشد و نمو یا زندگی داشته باشند.

متخصصان تغذیه در مورد فواید استعمال نمک پیش از غذا چنین گفته اند:

 1. دهان محل جمع شدن انواع و اقسام میکروب هاست و در اثر استعمال نمک پیش از غذا، این میکروب ها برطرف می شوند.
 2. به دنبال وارد شدن نمک در دهان، غدد اطراف دهان تحریک شده و ترشح آن ها زیادتر می گردد، به همین دلیل غذا زودتر هضم و برای بلع و هضم نهایی آماده می شود.
 3. وقتی نمک وارد معده خالی از غذا می شود، غده های معده را تحریک کرده و ترشحات زیادی را به وجود می آورد، در این صورت نمک موجب زود بلعیده و هضم شدن غذا بوده و مدخلیت کاملی دارد.
 4. گفته شده که استفاده از کمی نمک پیش از طعام، تحریک کننده غدد هاضمه است و در اثر تحریک شدن این غدد، انسان میل به خوردن غذا پیدا می کند و تولید اشتها می شود.
 5. اگر انسان غذایی را بخورد که نمک آن کم باشد، و یا در معده ترشحات مواد نمکی اندک باشد، منجربه دیر هضم شدن یا سوء هضم می گردد.
 6. اگر در ترشحات معده مواد شیمیایی دیگری زیادتر از مقدار معمول تولید شود (که این هم باعث سوء هضم است)، نمک پیش از طعام بر اثر اسیدی که دارد آن را خنثی و بی اثر کرده و بدین سبب سوء هاضمه را برطرف می نماید.
 7. مصرف به اندازه نمک در حل و هضم کردن مواد غذایی که در معده هضم نشده اند، موثر خواهد بود، زیرا نمک مسهل بی آزار و ضروری است و مقدار متوسط آن باعث تحریک قلب می گردد. در طب، آب های معدنی که مواد نمکی دارند برای برطرف نمودن سوء هضم تجویز شده اند.
 8. روشن است که در ساختمان بدن و خون، مقدار معینی نمک وجود دارد که کمبود آن موجب بروز امراض مختلفی در بدن خواهد شد؛ در این صورت نمک پیش از طعام، وقتی وارد معده می شود مقداری از آن را که بدن لازم دارد برای جبران کسری جذب می نماید.
 9. بدن انسان برای برطرف کردن نمک احتیاج به آب دارد و استعمال نمک پیش از خوراک، انسان را مجبور به نوشیدن آب می نماید این خود سبب ازدیاد ادرار شده و بدین صورت کلیه و مثانه شست و شو داده می شود.
 10. در اثر خوردن نمک مقداری آب از منافذ پوست بیرون آمده و در نتیجه سوراخ های تنفس جلدی پاک و پاکیزه می شوند.
 11. در اثر استعمال نمک بعد از غذا، غدد بزاقی تحریک شده و موجب تولید آب دهان می شود که نهایتاً انسان آب دهان را یا فرو می برد و یا بیرون می ریزد؛ در این صورت چربی و یا گوشت که در میان دندان ها باقی مانده به همراه آب دهان برطرف می شود.

منبع: کتاب «ارمغان تندرستی»دکتر جمشید خدادادی

 

        خرید نمک 1 کیلویی طبیعت                           خرید نمک 2 کیلویی طبیعت
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.