خشکبار

خواص خلال بادام در طب سنتی

خلال بادام درختی

خواص خلال بادام

بادام یکی از انواع آجیل هایی است که غالبا در پذیرایی از مهمانان استفاده می شود. خوشبختانه، بادام در تمام سال یافت می شود. برای خلال کردن بادام ابتدا بایستی پوست سفت آن را شکسته و مغز بادام را ترجیحا سالم بیرون آورد در ظرفی گود ریخته و سپس آب جوش بر روی بادامها ريخته به حدی که بادام ها زیر آب قرار بگیرند، یک بشقاب بر روی ظرف گذاشته و مدت پنج تا ده دقيق صبر کنید. بادام ها را در آبکش ریخته و با یک فشار به ته بادام، پوستش جدا می شود با چاقو بادام ها را به دو قسمت تقسیم کنید و شروع به خلال کردن کنید. حال ظرفي محتوى خلال را در محیطی بدون گردوغبار قرار دهید به مانند هوای آشپزخانه.

از خلال بادام برای تزئین دسرها، کیکها و نوشیدنی ها می توانید استفاده کنید.

بادام فواید بسیاری برای بدن دارد، از جمله:

بادام دارای مقدار زیادی چربی است، اما از نوع غیر اشباع؛ این چربی خطر بیماریهای قلبی را کم می کند. تحقیقات نشان داده است که تمامی مغزهای خوراکی، بیماریهای قلبی و کلسترول بد را دور می کنند. مطالعه ای نشان داده است، افرادی که 5 بار در هفته آجیل می خورند، ۵۰ درصد احتمال خطر برای بیماری های قلبی را از خود دور می کنند.

ویتامین E در پوست بادام وجود دارد. این ویتامین، یکی از انواع آنتی اکسیدان ها می باشد. فواید آنتی اکسیدان ها در بدن بسیار زیاد است. آنتی اکسیدان ها جلوی برخی امراض را می گیرد، از جمله: سرطان، بیماری قلبی، فراموشی، آلزایمر، خوب عمل نکردن سیستم ایمنی، آب مروارید چشم (كاتاراكت)، ضعیف شدن ماهیچه ها و هم چنین بر سلامتی پروستات اثر می گذارند و از تخریب سلولها و DNA جلوگیری می کنند.

بادام دارای منیزیم و پتاسیم است. هنگامی که به مقدار کافی منیزیم در بدن باشد، در خون جریان می یابد و اکسیژن و مواد مغذی را سریع تر حمل می کند و جلوی افزایش ضربان قلب را می گیرد. بادام بسیار بیشتر از جو یا حتی اسفناج، منیزیم دارد. پتاسیم در انقباض عضلاته، به جریان در آوردن اعصاب، متعادل کردن فشار خون و عملکرد بهتر قلب نقش دارد.

بسیاری از افراد به خاطر افزایش وزن، بادام نمی خورند. در حالی که متخصصان تغذیه به این نتیجه رسیده اند، افرادی که حداقل ۲ بار در هفته آجیل می خورند، نسبت به آنها که اصلا و یا به ندرت آجیل می خورند، بیشتر وزن کم می کنند.

این ماده غذایی به خاطر دارا بودن ویتامین ها و پروتئین و آهن، انرژی موردنیاز بدن را افزایش می دهد. همان طور که می دانید، آهن یکی از اجزاء مهم هموگلوبین می باشد و نقش هموگلوبین، حمل اکسیژن در خون است. لذا آهن کمک می کند که سلول ها، اکسیژن موردنیاز خود را دریافت کنند و کمبود آن موجب خستگی و ضعف در انجام کارها می شود.

خواص بادام در جلوگیری از سرطان

بادام دارای مقدار زیادی کلسیم و پروتئین می باشد. ۱۰۰ گرم بادام تازه در حدود ۲۰ گرم پروتئین و ۲۶۰ میلی گرم کلسیم دارد. کلسیم و فیبر موجود در بادام، کاهش دهنده سرطان روده بزرگ می باشد. اسیدفولیک در بادام، باعث کاهش سرطان دهانه رحم می گردد.

بادام، حاوی مقدار زیادی چربی های غیراشباع، فیبر، پروتئین گیاهی، روی، مس و منیزیم می باشد.

بادام دارای انواع ویتامین ها می باشد که به سوخت و ساز کربوهیدرات ها کمک می کند و یکی از منابع انرژی برای مغز می باشد.

از دیگر فواید بادام می توان به جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا و کاهش دهنده قند خون اشاره کرد.

به طور کلی، بادام جلوی برخی بیمارهای تنفسی از قبیل تنگی نفس، برونشیت مزمن و امفیزم (اتساع و بزرگی عضوی در اثر گاز) را می گیرد. سلنیوم، در بادام و آجیل یافت می شود. سلنیوم نیز یک آنتی اکسیدان ها می باشد.

خواص بادام در استحکام استخوانها

بادام دارای مقدار زیادی چربی غیراشباع و بسیاری از مواد مغذی میاد از جمله: کلسیم و منیزیم. این عناصر برای استحکام استخوان ها استفاده می شوند به طور کلی، بادام غنی ترین منبع غير حیوانی کلسیم می باشد. استخوان ها و دندان هایتان را با استفاده از فسفر موجود در بادام، تقویت کنید.

خواص بادام برای خانم های باردار:

اگر شما باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، بادام منبع اسید فولیک است. همان طور که می دانید، این ویتامین عمل ساخت و نگهداری سلول ها را بر عهده دارد. این وظیفه در هنگام تقسیم سلولی و رشد بسیار مهم است، پس برای زنان باردار و نوزادان بسیار مهم است. اسیدفولیک در تکامل رشد جنین بسیار با اهمیت می باشد. رشد طناب نخاعی و مغز جنین در گرو وجود اسیدفولیک می باشد. اغلب زنانی که می خواهند باردار شوند باید مکمل اسید فولیک مصرف کنند؛ پس بادام، یادتان نرود!

نکته

برخی از افراد، بادام بوداده مصرف می کنند. این بادام به اندازه بادام خام مفید نیست. انرژی بادام بوداده در ۱۰۰ گرم، ۵۹۷ کیلو کالری، چربی در حدود ۵۳ گرم و فیبر ۱۲ گرم می باشد. برای سوزاندن این مقدار انرژی باید ۱۱۹ دقیقه پیاده روی کنید.

به نظر شما کدام یک از بادامها بهتر است، تازه یا بوداده؟

به راستی در همه نعمات خدا، فایده و ضرر وجود دارد. به مقدار کافی خوردن بهتر از هیچ وقت نخوردن است.

خرید انلاین

 

 

منبع:کتاب ادویه جات و سلامتی انسان(مصطفی کریمی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.